Úľava pre dušu

Autor: Petra Turčanová | 23.12.2012 o 19:25 | (upravené 8.2.2013 o 15:55) Karma článku: 6,77 | Prečítané:  413x

Pred pár dňami som sa zúčastnila prednášky poľského psychológa hovoriaceho o metóde, pomocou ktorej sa snažia prenikať do útrob duše mentálne a psychicky postihnutých ľudí. Pocity vyjadrené veršami. Duša vyliata na papier. Niekedy pocit úľavy, ujasnenie myšlienok, či urovnanie rozporu srdce - mozog.

Verše častokrát nedávajú zmysel ľuďom navôkol, no pre autora predstavujú realitu, v ktorej sa nachádza alebo z ktorej sa chce vymaniť. Písanie je dokonalou psychohygienou. Dokáže človeka ponoriť do vĺn fantázie, kde sa cíti silnejší a spokojnejší ako v šedej realite bežných dní.

Do veršov sa dá zakódovať rôzne posolstvo, od pocitov šťastia, spokojnosti, až po smútok a beznádej. Je len na pisateľovi veršov, či nechá čitateľa preniknúť do svojho sveta alebo si tajomstvá uchová skryté medzi riadkami.

Počas prednášky mi všetko začalo do seba zapadať. Červený, zamatový zápisník nájdený v prachom zapadnutej krabici na povale. Niekoľko desiatok básní, ktoré ma vtiahli späť do pubertálnych čias. Znova som si spomenula na pocity, s ktorými som sa vyrovnávala písaním veršov.

Na vlastnej koži som si overila, že to naozaj funguje. Nič mi nepomôže zvládať pocity tak ako písanie. Básne ventilujú najmä smútok a poviedky ujasňujú zmätené víriace myšlienky v mojej hlave.

Stačí vziať kúsok papiera, pero, nájsť si chvíľku pre seba a vyjadriť prúd svojich pocitov. Ak človek takýmto spôsobom bojuje so zmätkom vo svojej hlave, dokáže tým pomôcť aj svojej psychike.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?